•    
    
    • ایمنی برق در آشپزخانه

     انرژی برق، یک انرژی پاک است که امروزه به عنوان خدمتگزار در اختیار انسان قرار دارد، از طرفی در اکثر منازل، آشپزخانه یکی از مهمترین عناصر عملکردی و قلبِ زندگیِ خانواده است که بـــا توجه به تنوع فعالیت ها , وجود لوازم وتجهیزات مختلف برقی ، تامین امنیت این محل از لحاظ برق، یکی از مهمترین مسائل در جهت حفظ سلامت افراد خانواده مخصوصا خانم های خانه می باشد.

     در هر آشپزخانه معمولی خطرات پنهان برقی وجود دارند که می توانند سلامت خانم ها را تهدید کنند، اما شما با به کارگیری تمهیدات و انجام تغییرات لازم، می توانید سلامت افراد خانواده را تامین نمایید. در اینجا برخی از نکاتی که می توانند برای تامین ایمنی برق یک آشپزخانه کاربرد داشته باشند ارائه شده اندکه امید است با رعایت موارد تذکر داده شده، بتوانید کمال استفاده مفید از انرژی برق را داشته و از بروز حوادث ناگوار احتمالی ، با هوشیاری و دقت پیشگیری نمایید.

     -      چنانچه در زمینه برق تخصص ندارید ، با رعایت نکات ایمنی، فقط کارهایی از قبیل تعویض لامپ های معمولی را انجام دهید و به کارهای مهم تری که نیاز به تخصص دارد اقدام نموده و تعمیرات آنها را به افراد متخصص بسپارید.

     -      ایجاد سیستم اتصال زمین مناسب و استفاده از پریزها و دوشاخه های مخصوص  (ارت دار) در سیم کشی ساختمان ها و تأسیسات باعث افزایش ایمنی استفاده کنندگان خواهد شد.

     -      برای جلوگیری از برق گرفتگی بایستی بدنه فلزی وسایل برقی نظیر یخچال و کولر و غیره  به سیستم زمین وصل شده باشند. این کار راحتماً با نظر متخصصین انجام دهید.

     -      از شیر و لوله های آب برای زمین نمودن بدنه تجهیزات برقی استفاده نکنید، زیرا با این عمل احتمال بروز برق گرفتگی در محدوده مجموعه را فراهم می آورید. دراین زمینه از نظر متخصصین استفاده کنید.

     -        هنگام استفاده از وسایل برقی در آشپزخانه حتماً  از دمپایی پلاستیکی خشک استفاده نمایید.

     -      همیشه از لوازم برقی خانه در زمان‌های مختلف بازدید نموده و هرگونه نقص دروضعیت روکش سیم‌ها و دوشاخه ها را بررسی و رفع کنید.

     -      هنگام شستشوی آشپزخانه وسایل برقی را از پریز جدا نموده و برق آشپزخانه را به طور کامل قطع کنید و تا خشک شدن کامل کف و دیوارها از وصل مجدد برق و اتصال وسایل به برق خودداری نمائید. مراقب باشید افراد دیگر بدون اطلاع شما برق را وصل نکنند.

     -        توجه داشته باشید که کار در زمین های مرطوب با وسایل برقی می تواند منجر به برق گرفتگی شود.

     -        هیچگاه با دست مرطوب و خیس به اجزای برقی مثل پریزوکلید دست نزنید.

     -        از وسایلی مثل سماور برقی، کولر، ماشین لباسشویی که با آب در ارتباط هستند، بیشتر مراقبت کنید.

     -      توجه داشته باشید که آتش سوزی ناشی از برق را فقط باید با گاز (دی اکسید کربن ) یا پودر خاموش نمود ، استفاده از آب خطرناک است.

     -        وسایل برقی خانگی را پس از استفاده از برق جدا نموده و دور از دسترس کودکان نگهداری نمائید.

     -        پریزهای برق را با درپوش ایمنی محافظت کنید تا بچه ها آسیب نبینند.

     -      در مواقعی که احتمال می دهید گاز در منزل منتشر شده است،از قطع و وصل کلید های برق و یا روشن و خاموش نمودن وسایل برقی خودداری نمایید و با یک هوله مرطوب گاز را از خانه خارج کنید.

     -      برای سوراخ کردن و تعمیر دیوار، کف وسقف داخل آشپزخانه ، داشتن نقشه سیم کشی ساختمان ضروری می باشد، چون احتمال برخورد با سیم های برق و خطر برق گرفتگی زیاد است.

     -      در موقع خارج نمودن دو شاخه وسیله برقی از پریزهمیشه دو شاخه را گرفته و از پریز خارج کنید و هیچ وقت سیم را نکشید ، چون خطر جدا شدن، اتصال و خطرات بعدی وجود دارد .

     -      اتصال تعداد زیادی مصرف کننده به یک پریز و یا سیم سیار خطر سوختن کابل تغذیه کننده و بروز آتش سوزی را در پی دارد. همواره به میزان جریان مجاز تجهیزات برق توجه داشته باشید.

     -        هنگام خرید تجهیزات الکتریکی از استاندارد بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

     -      استفاده از ابزار فلزی مانند نردبان فلزی ، چهار پایه فلزی و غیره، به عنوان زیرپایی، درهنگام تعویض لامپ ممکن است موجب تشدید برق گرفتگی در ناحیه صورت ومحل تماس دست با هادی برق شود.

     -        از فروبردن هرگونه جسم فلزی داخل وسایل برقی خانگی نظیر توستر ، اجاق برقی ، پریزهای برق وغیره  جداً خودداری نمائید.

مجموع بازدیدها :
297,330
تعداد بازدید امروز :
279
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 11
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.