•    
    
    • عوامل بروز قوس الکتریکی و نحوه پیشگیری از آنها

     یکی از صدمات الکتریکی ، بروز قوس الکتریکی ( آرک ) ناشی از برخورد دو فاز می باشد و از دیرباز هر چند یک بار موجب سوختگی دست ها و صورت و بر حسب استفاده کامل از لوازم ایمنی فردی حداقل صورت یک یا دو نفراز همکاران زحمتکش ما شده و علی رغم ایجاد خسارات مالی برای مصدوم و شرکت ، اسباب ، ناراحتی شدید آنان را فراهم آورده است . 

     ....

                           

     ....

     در حالی که پس از بروز هر حادثه ، این یقین برای همگان بویژه مصدومین ( حداقل در خلوت خود ) حاصل گردیده که می توانسته اند با قدری تعمق و توجه به دستورالعمل های داده شده از عوارض ناگوار آن مصون بمانند. بنابراین با اینکه از مدتی قبل و به صورت مکرر در جلسات ایمنی وکلاس های آموزشی در رابطه با گریز ازاین معضل ، صحبت های زیادی توسط کارشناسان و مسئولین شده مجدداً نظر آن دسته از عزیزانی را که به نحوی با تأسیسات برق دار سرو کار دارند نسبت به علل بوجود آورنده حوادث سوختگی ناشی از آرک و راه و روش فرار از آنها معطوف می دارم :

     1-  قبل از شروع بکار با تأسیسات برق دار، ضروری است از کلیه لوازم ایمنی فردی ( لباس و کفش کار ، کلاه ایمنی شیلد دار، دستکش عایق برق استفاده و دقت گردد دکمه های لباس کار به ویژه در ناحیه ، سینه ، گلو و مچ دست ها بسته باشند .

     2-  قبل از شروع ، وضعیت محل کار را کاملاً بررسی و نقاط برق دار نزدیک به هم ، کلیدها و فیوزها ، کابلشوهای نیم سوز و مشکل ساز را شناسائی نموده و با آرایش صحیح کالا و ابزار موردنیاز مسیر فرار خود را قبلاً فراهم ، سپس اقدام بکار نماییم .

     3-  به هنگام آزمایش مدارهای برق دار شایسته است از ولت سنج ( باصطلاح خود پرسنل فازمتر دوبل فشارضعیف ) و دستکش عایق استفاده گردد.

     توضیح اینکه به تجربه بارها بعضی از آقایان از فازمتر معمولی ( طرح پیچ گوشتی ) استفاده و به دلیل مکانیزم خاص آن اجباراً از دستکش عایق خود استفاده ننموده و با توجه به اینکه نور لامپ این نوع فازمتر بویژه در روز به نحو مطلوبی قابل مشاهده نمی باشد ، موجب تقلای فرد شده و بر حسب نوع محل و نقطه مورد آزمایش ، دچار آرک و حداقل دست وی به شدت سوخته است .

     .....

                                         

     .....

     4-  از نزدیک کردن ابزار و کالایی که بدنه فلزی دارند ( از قبیل چراغ قوه ، انواع آچار ، پیچ گوشتی ، سیم و غیره ) به تأسیسات برق دار کاملاً پرهیز گردد . زیرا با رها شدن هر یک از لوازم فوق و مشابه و سقوط آن بر روی شینه ها یا سایر نقاط برق دار بروز شعله اجتناب ناپذیر می باشد .

     5-  به هنگام تعویض فیوزهای تیغه ای منصوبه در داخل تابلوهای توزیع و جعبه انشعاب های برق دار و امثالهم از فیوزکش مناسب ( ترجیحاً آستین دار ) و دستکش عایق استفاده و از تعویض یا نصب فیوزهای تیغه ای با استفاده از انبردست ( در صورت برق دار بودن تأسیسات ) مطلقاً خودداری گردد.زیرا به دلیل عدم فشار کافی در دو فک انبردست احتمال جدا شدن فیوز و پرتاب آن بر روی نقاط برق دار می باشد.

     توضیح الف : در صورت مواجهه با فیوزهایی که یکی از زبانه های آن ( زبانه ای که محل درگیر شدن با فیوزکش می باشد ) شکسته و یا فاصله فیوزها با هم کم و احتمال برخورد بدنه های دو فیوز با هم می باشد، بایستی تعویض فیوز در حالت بی برقی کامل انجام پذیرد .

     توضیح ب : پس از قرار دادن فیوزکش بر روی فیوز وقبل از مانور ، باید از درگیر شدن کامل فیوزکش زبانه های فیوز مطمئن و سپس عمل نمایید . در غیر این صورت احتمال جدا شدن فیوز و پرتاب آن روی نقاط برق دار می باشد .

     توضیح ج : به منظور سهولت در انجام نصب فیوز تیغه ای بر روی پایه فیوز ابتدا قسمت کاردی یک سر فیوز در داخل فک بی برق پایه فیوز قرار داده ، سپس با گردش مچ دست قسمت دیگر فیوز را به فک برق دار وارد می نماییم . قرار دادن تمام فیوز در دو فک پایه فیوز ، به یک باره ، نیاز به نیروی بیشتری بوده و به همین دلیل احتمال چرخیدن فیوز و برخورد آن با فیوز یا نقطه برق دار مجاور می باشد.

     ....

                                                                                      

     .....

     6-  جهت راه اندازی انواع لوازم برقی از قبیل دریل ، یا ایجاد روشنایی در چراغ سیار و سایر موارد مرتبط شایسته است با تهیه یک قطعه کابل سیار با مقاطع 5/2*2 یا 4*2 و به طول موردنیاز که یک سر آن مجهز به دو شاخ و سر دیگر آن به پریز یا پریزهای سیار می باشد استفاده و بوسیله دو شاخ از پریزهای موجود در داخل تابلو یا پست وسیله موردنیاز تغذیه گردد و از بستن دو سرسیم های داخل کابل به شینه های برق دار پرهیز نمایند. 

     ......

                                                       

                                                      

مجموع بازدیدها :
297,287
تعداد بازدید امروز :
236
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 12
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.