•    
    
    • ورود به کانال برق

                  

     .....

     کانال های حاوی کابل های برق بنا به ویژگی هایی که دارند می توانند برای پرسنلی که جهت انجام امور مختلف در آنها رفت و آمد می نمایند به نحوی حادثه آفرین باشند بنابر این برای گریز از صدمات احتمالی توجه آن دسته از همکاران عزیز را که به مقتضای ضرورت شغلی با این نقاط سروکار دارند به نکات زیر معطوف می نمایم.

     1-    عوارض ناشی از هوای ناسالم در بعضی از کانال ها:

     الف : برخی از کانال ها بعلت قدمت ساختمان ، دارای هوای سنگین و فاقد اکسیژن کافی بوده و یا بدلیل مجاورت احتمالی با مسیرهای خروج فاضلاب های محتوی مواد شیمیایی ، انواع گازهای سمی در خود، جای می دهند خطرناک و احتمال بروز خفگی یا مسمومیت برای نفری که داخل آن شده بسیار محتمل می باشد.

     0000

                                                        

     00000

     ب : گاهاً برحسب تجارب حاصله و تحت عوامل متعدد گازهای آتش گیر از قبیل متان ، بوتان و امثالهم به آن راه یافته که ضمن ایجاد اشکال در امر تنفس ، با بروز جرقه ناشی از برخورد دو مدار دارای ، ولتاژ یا برخورد با هرگونه شعله باز زمینه ایجاد حریق با انفجار میسر می گردد.

     بنابراین ضروری است قبل از ورود به  یک چنین کانال ها، هوای آن را توسط وسایلی از قبیل دم برقی و امثالهم تهویه ، سپس اقدام به ورود نمود.

     ....

                                                                     

      

     ....

     2-  معمولاً به دلیل وجود تاریکی محض در داخل کانال ها و عدم دید کافی ، بروز صدماتی از قبیل سقوط در ، چاله یا چاه ناشی از نشست کف کانال و موارد مشابه محتمل می باشد.

     بنابراین تجهیز شدن به وسایل مولد نور از قبیل چراغ قوه مناسب یا چراغ سیار 12 ولت ، امکان ملاحظه دقیق مسیر حرکت در داخل کانال را برای نفر میسر و از خطرات احتمالی یادشده وی را مصون می دارد.

     توضیح اینکه استفاده از چراغ سیار با برق 220 ولت در داخل کانال خود امکان بروز برقگرفتگی را میسر می نماید بنابراین توصیه می گردد حتی الامکان از نیروی برق باطری خودرو استفاده گردد.

     3-  بنا به دلایل مختلف از قبیل فرسودگی در محل ایزولاسیون کابل ها ، موش خوردگی کابل و ضربات  مکانیکی وارده به نقطه یا نقاطی از کابل ها، فاقد عایق شده و با لخت شدن هادی، امکان برق گرفتگی بوجود می آید. بنابراین لازم می آید نفر ، قبل از ورود ضمن استفاده از لباس و کفش کار مناسب خود را مجهز به کلاه ایمنی و دستکش عایق نماید. در این صورت ضمن پیشگیری از برق گرفتگی احتمال گزیدگی از جانب حشرات و موجودات سمی و همچنین بروز جراحت ناشی از برخورد سر و دست ها با نقاط تیز داخل کانال نیز از میان می رود.

     4-  نظر به اینکه بعضی از افراد نسبت به فضاهای کم اکسیژن و همچنین مکان های تنگ و باریک حساس بوده و خیلی سریع دچار تنگ نفس شده و بی حال می گردند ، سعی گردد از فرستادن این چنین افراد به داخل کانال خودداری گردد و در خصوص افراد سالم نیز یک نفر از بیرون بطور مداوم از طریق صدا زدن و یا صحبت کردن ، هر لحظه از سلامت فرد یا افراد مطلع گردد تا درصورت بروز هرگونه مشکلی قبل از فوت وقت ، بتوان کمکهای لازم را معمول نمود.

     5-  با قطع برق کابل های داخل کانال از محل تغذیه ، نباید به بی برق بودن مطلق کابل های کانال مطمئن بود زیرا گاهاً یکی از کابل های داخل کانال از محلی تغذیه می نماید که برای مانورکننده خاموشی نیز مشخص نمی باشد.

     6-  به هنگام باز بودن دریچه های مدخل و محل خروج کانال ، به منظور پیشگیری از سقوط رهگذران به داخل کانال ، آنها را با حفاظ های مخصوص و علائم هشدار دهنده و خبری ایمن نمایید.

      

                                                  

      

     7-  با توجه به آبگیر بودن کانال ها ، ضروری است پس از اتمام کار دریچه های کانال را کاملاً مسدود ودر صورت انجام عملیات حفاری و غیره راه های احتمالی نفوذ آب را پر نمود تا از ورود سیلاب یا حیواناتی از قبیل گربه که در هر دو صورت برای تأسیسات آسیب می رسانند پیشگیری گردد.

      

                                                                  

      

     8-  در صورت ملاحظه هر گونه زدگی  در کابل های داخل کانال ، محل ورود گربه و امثالهم و بروز خرابی در ساختمان کانال از قبیل در رفتن آجرهای ضربی سقف کانال و یا در رفتگی دال های بتونی آن و شکستگی در دیوارهای جانبی کانال ها و امثالهم به منظور پیشگیری از صدمات بیشتر مالی و جانی مراتب سریعاً به مسئول قسمت یا اداره ذیربط منعکس گردد.

مجموع بازدیدها :
297,338
تعداد بازدید امروز :
287
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 8
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.