•    
    
    • داربست کاران

      

     مقدمه

     ایمن سازی در صنعت و تجهیزاتی که در آن استفاده می گردد ، مستلزم شناخت عوامل به وجود آورنده ی حوادث است. هر چند این عوامل به ظاهر ساده و جزئی باشند عدم توجه به آنها می تواند باعث تلفات انسانی، صدمات جسمی، روحی و خسارات مالی فراوان گردند. لذا لازم است با توجه به تنوع و تکثر حرف و فعالیت ها در صنایع ، سلامت افراد با توجه به نحوه ی انجام هر کدام بررسی شده و عواملی را که باعث وقوع خطر می شوند شناسایی و راه های پیشگیری از آنها بر اساس آیین نامه های ایمنی کشوری و نیز کشورهای پیشرفته و تجربیات افراد صاحب نظر و نتایج حاصل از حوادث رخ داده در سال های گذشته ارائه شود.

      

     استفاده از داربست

     یکی از فعالیت های مهم در صنایع  و مخصوصا در صنعت ساخت وساز و حتی تبلیغات در بیلبوردها، استفاده از داربست است.از جمله خطراتی که معمولاً این صنف را تهدید می کند خطر خطوط هوایی برق است.لذا کلیه کارکنان این بخش همانطور که قبلاً اشاره گردید باید با خطراتی که آنها را تهدید می کنند آشنا شده و به منظور پیشگیری از حوادث احتمالی آداب کار و چگونگی مقابله با این تهدیدات را بیاموزند.

     .......

                                                       

     ...........

     لذا داربست کار و کلیه شاغلین این صنف باید هنگام کار در کنار خطوط هوایی برق به نکات زیر توجه نمایند :

     - قبل از نصب داربست کلیه خطرات اطراف محل کار از جمله وجود خطوط هوایی برق را بررسی گردد.

     - برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و کاهش اثرات زیان آور میدان های الکترومغناطیسی ناشی از خطوط برق فشار قوی، باید مقررات مربوط به حریم خطوط انتقال و توزیع نیروی برق ، درکلیه عملیات ساختمانی و نیز در تعیین محل احداث بنا ها و تاسیسات ، رعایت گردد.

     - هر گونه سیم و کابل هوایی باید برق دار فرض شود مگر اینکه کارکنان شرکت برق پس از آزمایش به ما اعلام بی برقی نمایند. 

     - برپا کردن، پیاده کردن و دادن تغییرات اساسی در داربست ها باید تحت نظارت شخص ذی صلاح و به وسیله کارگرانی که در این گونه کارها تجربه کافی دارند انجام گیرد.- محدوده دسترسی و نزدیکی داربست ها و تجهیزات درمجاورت خطوط برقدار باید حفظ شود .

     .....

                                         

     .....

     - کارگران روی داربست ها یا سکوهای شستشوی پنجره ها ، برای مثال نباید اجازه بدهند هیچ وسیله ای مثل لوله ها یا غلتک ها وارد حدود حوزه الکتریکی خطوط هوایی برق شوند .

     - داربست ها باید به روشی ایمن مستقر شده و کارگران باید به طریق ایمن برای پیشگیری از تماس پیداکردن با خطوط برق مجاور رفتار نمایند.

     - به منظور پیشگیری از ورود اشیاء خارجی مثل لوله های فلزی در حوزه الکتریکی خطوط هوایی برق باید از سیستم های بازدارنده مثل نصب توری های ایمنی استفاده نمود.

مجموع بازدیدها :
297,354
تعداد بازدید امروز :
303
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 11
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.