•    
    
    • در کلیه کارگاه ها ( قسمت دوم )

     تجهیزات حفاظت شخصی (PPE)

     حفاظت چشم و صورت

     1 – عینک ایمنی یا حفاظ صورت، در هر زمانی که عملیات کاری می تواند باعث وارد شدن اشیاء خارجی به چشم شود، باید استفاده شود.

     2 – به عنوان مثال، در طول جوشکاری، برشکاری، فرزکاری، چکش کاری (یا در زمانی که بر روی بتن و یا مواد شیمیایی مضر کار می کنند یا در زمانی که در معرض پرتاب و پخش مواد قرار می گیرند)

     3 – در زمانی که در معرض خطرات الکتریکی قرار می گیرند، که این خطرات شامل کار بر روی سیستم های برق دار هم می شود باید از این محافظ ها استفاده کرد.

     4- با توجه به خطرات قوس الکتریکی، باید کارکنانی که با تأسیسات برق دار کار می کنند ضمن استفاده از عینک های ضد اشعه UV از محافظ های صورت ( Face Shield ) مقاوم در مقابل حرارت نیز استفاده نمایند.

     5 – محافظ های چشم و صورت باید براساس خطرات پیش بینی شده انتخاب شوند.

     حفاظت پا

     1 – کارگران ساختمانی باید کفش ها یا چکمه های کاری بپوشند که لغزنده نباشد و کف آن در برابر سوراخ شدن محافظ باشد.

     2- کفش برق کاران باید نسبت به عبور جریان برق عایق و عاری از هر گونه فلز باشد.

     3 – کفش ایمنی انگشتان باید پوشیده شود تا در زمانی که اطراف تجهیزات سنگین کار می کنند و یا در معرض افتادن اشیاء قرار می گیرند، از له شدن انگشتان جلوگیری شود.

     حفاظت دست

     1 – دستکش ها باید اندازه و راحت باشد.

     2 – کارگران باید دستکش های مناسب جهت کار را بپوشند (به عنوان مثال دستکش های لاستیکی مخصوص کار سنگین برای بتن ریزی؛ دستکش های جوشکاری برای جوشکاری، دستکش های عایق برای نزدیک شدن به خطرات الکتریکی)

     حفاظت سر

     1 –زمانی که احتمال افتادن اشیاء از بالا ، یا اصابت سر به اشیاء ثابت یا برخورد تصادفی سر با خطرات الکتریکی وجود دارد، باید از کلاه های محکم و قوی استفاده کرد.

     2 – کلاه های سنگین را به طور مداوم از نظر تورفتگی، شکاف یا خرابی های دیگر بررسی کنید، و بعد از یک ضربه سنگین یا شوک الکتریکی آنها را عوض کنید و در شرایط خوبی از آنها مراقبت کنید.

     حفاظت از شنوایی

     1 –در فضاهایی که صدا بالا است و یا از تجهیزات پرسروصدا مثل اره برقی استفاده می شود،  باید از پوشاننده گوش استفاده شود؛ گوش پوش ها باید به طور منظم تمیز شوند و در صورت نیاز تعویض گردند.

      

     خطرات سلامتی

     خطرات به سلامتی کارکنان می تواند از هر ناحیه ای ناشی شود که در بعضی مواقع نادیده گرفته می شوند.

     بعضی از این خطرات به خاطر مواد و مصالحی رخ می دهد که در ساختمان سازی به کار می رود یا اینکه محصول های فرعی چند فعالیت در محل کار می باشد. باید تمام کارکنان در این زمینه آموزش ببینند که چگونه مواد در محل کار می تواند بر روی سلامتی و تندرستی آنها تاثیری منفی داشته باشد. مشخص شده که اگر در محل کارهای ساختمانی در معرض سرب، پنبه نسوز و سیلیس قرار بگیریم، برای سلامتی خطرناک است.

     پنبه نسوز

     § در ساختمان های قدیمی برای عایق بندی، و ضد حرارت و ضد حریق استفاده می شود.

     § در عایق های پشت بام، لوله ها، عایق های الکتریکی برای مقاومت در برابر گرما و آتش استفاده می شود.

     § خوردن فیبرهای پنبه نسوز می تواند باعث بیماری های خطرناک، سرطان شش، و یا آهکی شدن شش ها شود. از اواسط دهه 1980، در بسیاری از کشورها بسیاری از مصارف پنبه نسوز ممنوع شده است.

     سرب

     § از آنجایی که استفاده از سرب بسیار آسان است و در برابر خوردگی و فرسایش مقاوم می باشد، به طور گسترده ای در ساختمان سازی و پوشش های خارجی پشت بام ها، و لحیم کردن لوله ها و در رنگ کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

     § سرب یک سم عصب گرای قوی است که در طول زمان در بافت ها و استخوان ها تجمع می یابد و می تواند باعث اختلال های مغزی و خونی شود.

     § سرب ممکن است هنوز در مقادیر خطرناکی در وینیل یافت شود (موردی که برای لوله گذاری و عایق های سیم های الکتریکی استفاده می شود.)

     § رنگ های قدیمی نباید با شن گذاری علامت گذاری شود، چون این باعث گرد و غبار قابل استنشاق می شود.

     سیلیس

     § سیلیس به طور رایج در طبیعت یافت می شود، مانند سنگ یا کوارتز، این ماده یک مولفه اصلی در بیشتر شیشه ها و موادی مانند بتن، شن، آهک، گچ و سنگ می باشد.

     § بلعیدن و استنشاق گرد و غبار سیلیس که در طول زمان مقادیر بسیار اندکی است، می تواند منجر به بیماریsilicosis  ، برونشیت، یا (در موارد نادری) سرطان شود. از آنجایی که گرد و غبار در شش ها جمع می شود و به طور دائم آنها را تحریک می کند، ظرفیت شش را کاهش می دهد (سیلیس در طول زمان حل نمی شود).

     مراقبت و حفاظت از خطرات سلامتی محل کار

     § از قوانینی استفاده کنید تا از در معرض این مواد قرار گرفتن دوری کنید (فقط کارکنانی که به طور تخصصی آموزش دیده اند این کار را انجام می دهند)

     § کنترل های فنی (مانند برش مرطوب بتن یا بلوک)

     § تجهیزات حفاظت شخصی (ماسک صورت)

     § اگر از کارگر خواسته می شود که از ماسک صورت استفاده کند، باید قبل از آن، آموزش های لازم و ارزیابی پزشکی توسط کارفرما ارائه گردد.

مجموع بازدیدها :
297,336
تعداد بازدید امروز :
285
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 8
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.