•    
    
    • برگزاری بیست و دومین همایش سالیانه روز صنعت برق و ایمنی در شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد

     برگزاری بیست و دومین همایش سالیانه روز صنعت برق و ایمنی در شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد

     برگزاری بیست و دومین همایش سالیانه روز صنعت برق و ایمنی در شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد

     بیست و دومین همایش سالیانه روز صنعت برق و ایمنی، با برنامه های متنوع آموزشی و فرهنگی توسط معاونت بهره برداری و دیسپاچینگ، دفتر ایمنی، بهداشت و محیط زیست و دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق شهرستان مشهد برگزار شد.

     به گزارش دفتر روابط عمومی، این همایش با حضور مهندس سعیدی مدیرعامل، معاونان، مدیران و جمعی از کارکنان توزیع برق مشهد، آقای افشار مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان خراسان رضوی، سرهنگ حاجی زاده رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان،دکتر خسروی از اساتید دانشگاه و کارشناس خانواده، و جمعی از افراد نمونه واحدها و بخش های مختلف توزیع برق مشهد به مناسبت روز صنعت برق و ایمنی برگزار شد.

     در این همایش مهندس سعیدی طی سخنانی ضمن تشریح نقش و جایگاه ایمنی و کار در فضای توزیع ناب و اهمیت شعار امسال سازمان بین المللی کار مبنی بر ارتقای فرهنگ پیشگیری گفت: تمام فعالیتها و اقدامات توزیع برق مشهد به منظور پیشگیری از حوادث و حفظ محیط زیست بوده است. تعویض سیم های مسی و جایگزینی 7 هزار کیلومتر کابل خودنگهدار در مشهد یکی از مصادیق بارز پیشگیری محسوب می شود و با این طرح خطرات مردمی کاملاً حذف شده است. با آغاز اجرای طرح تعویض هادی های بدون روکش با هادی های روکش دار 20 کیلوولت بدون اعمال خاموشی امیدواریم به طور عمده خطرات برق گرفتگی حذف شود. استقرار سیستم های 5S ، کایزن، اتوماسیون شبکه، و نصب کلیدهای اتوماسیون، مدیریت دارایی فیزیکی و توجه به بحث مربی گری مدیران و سرپرستان و شعار امسال توزیع برق مشهد با عنوان " نقد سازنده روش ها و منش ها یک میانبر فرهنگی برای ایده صفر" در راستای پیشگیری از حوادث ناگوار می باشد.

      


     مهندس سعیدی در ادامه از انجام کار بد به عنوان ضایع شدن اموال بیت المال و همچنین تهدید سلامتی کارکنان یاد کرد و با طرح این سئوال که سهم ما در ایمنی شرکت چه میزان است؟ خاطرنشان کرد: امروز باید بدانیم اگر بدکار کنیم و این نوع کار در عملیات حرفه ای رواج یابد و ایمنی در معرض خطر قرار گیرد، مشکل از خود ماست و رنجی که تحمل خواهیم کرد بر اثر بدکار کردن ما خواهد بود. اگر امروز نقش خودمان را در بدی ها نادیده بگیریم، امور و کارها اصلاح نخواهد شد بنابراین انگشت اتهام در بخش ایمنی را باید به سمت خودمان نشانه بگیریم. بنابراین باید بدکار کردن را از خود جدا کنیم واگر به توزیع ناب می اندیشیم و شرکت را یک موجود زنده قلمداد می کنیم، اگر بدی وارد آن می شود باید ابتدا آنرا حس کرد و سپس دفع نمود. اگر مسئله و مشکلی در بحث ایمنی رایج است باید آنرا حس و سپس دفع کرد.

     مهندس سعیدی در ادامه با اشاره به مناسبت 11 اردیبهشت و گرامیداشت روز جهانی کارگر گفت: با توجه به چشم انداز کشور و اهمیت توسعه باید اذعان کرد که صنعت برق از ارکان و زیر ساخت ها محسوب می شود لذا باید مفهوم کار را به درستی درک کرد. امروز تعریف کار در جامعه ژاپن و در کارخانه هایی مثل تویوتا با تعریف کار در جامعه ما متفاوت است و باید بپذیریم که هر عرق جبینی مقدس نخواهد بود. هر گاه با صرف انرژی، کارها به جلو پیش برود آن عرق جبین مقدس است و اگر یک واحد انرژی صرف می کنیم باید یک واحد کار نیز انجام دهیم ضمن اینکه کارها باید با ایمنی و با رعایت مسائل حرفه ای همراه باشد.

      


      

     در این همایش آقای افشاریان مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان رضوی نیز ضمن تشکر و قدردانی از زحمات و تلاش های مهندس سعیدی و معاونان و مدیران و کارکنان توزیع برق مشهد در حوزه پیشگیری گفت: مجموعه عملکرد و اقدامات شما در حوزه پیشگیری باعث شد تا مشهد در بحث کاهش آسیب ها و سرقت سیم های مسی از شبکه در سطح کشور موفق به کسب رتبه اول شود. وی افزود: به دنبال اجرای طرح مقابله با سرقت سیم از شبکه که از سال 93 آغاز شد توزیع برق مشهد 70 درصد اقدامات را به عهده گرفت و 30 درصد باقیمانده را سایر دستگاه ها به عهده گرفتند که در نهایت موفق به کسب رتبه اول در کشور شدیم در این حال امروز همه دستگاه ها مکلف به امر پیشگیری از وقوع جرم و کاهش آسیب ها هستند در سال 93 طبق آمار ما شاهد کاهش 2/58 درصدی سرقت سیم و تجهیزات از شبکه برق بودیم در حالی که با تلاش شما این میزان در سال 94 به 9/98 درصد کاهش یافت. ارزش ریالی سرقت تجهیزات برق در سال 92 به مبلغ 2 میلیارد و 800 میلیون تومان بود که با اقدامات و تلاش های توزیع برق مشهد و سایر دستگاه ها این مبلغ در سال 93 به 11 میلیون تومان کاهش یافت و امروز باید اذعان کرد که آقای مهندس سعیدی از مدیران موفق مشهد و استان بوده و باید از تدابیر شما در سطح استان نیز استفاده کرد.

     وی در ادامه با اشاره به وظایف شهرداری ها و لزوم همکاری و تعامل توزیع برق مشهد با شهرداری گفت: با توجه به اهمیت سیستم های روشنایی در پارک ها،بوستان ها و فضای سبز شهر مشهد باید در استفاده از تجهیزات نوین سیستم برق، روشنایی پارک ها، کنترل و تأیید برق دستگاه های آب سردکن، وضعیت برق فضای سبز پارک ها، بررسی و کنترل سیستم ارتینگ آب سردکن ها، سیستم برق آب نماها و تهیه چک لیست صحت عملکرد ارتینگ و تأیید نهایی سیستم روشنایی پارک ها از نظرهای کارشناسان شرکت توزیع برق مشهد و تجربه آنها در تأیید پروژه های برق استفاده کرد.

      


     در این همایش دکتر خسروی از استادان دانشگاه و کارشناس خانواده، طی سخنانی با موضوع نقش خانواده و ارتقای بهره وری و ایمنی کار گفت: با تلفیق ایمنی در دو کانون خانواده و محل کار می توان به نتایج مؤثری دست پیدا کرد چرا که در ذات ایمنی، آرامش نهفته است. بنابراین مدیرانی که دنبال بهره وری هستند باید به دغدغه و آرامش نیروها توجه کنند. هر فردی در هر مقامی اگر خانواده ای آشوب زده داشته باشد هرگز نمی تواند مدیر، کارمند و کارگر موفقی باشد بنابراین باید در بحث ایمنی کار به روابط خانواده و ایمنی بیشتر توجه کرد و امروز مدیرانی موفق ترند که برای خانواده کارکنان خود سرمایه گذاری کنند.

     دکتر افتخاری از متخصصان و طب کار نیز در این همایش به ارائه گزارش از نتایج و عملکرد معاینات ادواری پرسنل توزیع برق مشهد پرداخت و گفت: توزیع برق مشهد به معاینات ادواری کارکنان اهتمام ورزیده و هدف آن سلامت شغلی و حفظ و ارتقای جسمی، روحی و اجتماعی کارکنان است.

     وی مهم ترین شاخص در معاینات ادواری را شاخص توده بدنی یا اضافه وزن عنوان کرد و گفت: با اجرای طرح معاینات ادواری در برق مشهد خوشبختانه اضافه وزن بین کارکنان از 74 درصد در سال 94 به 62 درصد در سال 95 کاهش یافته است و امروز بهترین راه های مقابله با اضافه وزن توجه به ورزش و اصلاح عادات و رژیم غذایی است.

      

      

     سرهنگ حاجی زاده رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان رضوی نیز در این همایش با اشاره به اهمیت ایمنی در جامعه گفت: متاسفانه در سال گذشته 16 هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی در کشور جان باختند و امروز باید آموزش ها در سطح مدارس، مساجد، دانشگاه ها و حتی حوزه ها مدنظر قرار گیرد و هرچه آموزش ها بیشتر شود آسیب ها کمتر خواهد شد.

     در پایان همایش، مهندس نیک پیام مدیر دفتر ایمنی، بهداشت و محیط زیست توزیع برق مشهد ضمن قرائت بیانیه اختتامیه همایش و تشریح ویژگی ها و اهداف شعار روز ایمنی و بهداشت شغلی در سال 2017 گفت: توزیع برق مشهد به عنوان یک شرکت پیشرو در صنعت برق و در راستای تحقق این شعار ضمن استقرار نیروهای متخصص و رعایت بهداشت حرفه ای و با استفاده از تکنولوژی های نوین همواره گام های مؤثری در پیشگیری، بهداشت حرفه ای و ایمنی برداشته است.

      

      

     وی با اشاره به ویژگی های همایش امسال نیز گفت: از 138 مقاله ارائه شده به دبیرخانه همایش تعداد 5 مقاله برتر با رأی و نظر داوران انتخاب که جوایزی به آنها اهداء خواهد شد.

      

      

      

     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر:
      
مجموع بازدیدها :
289,910
تعداد بازدید امروز :
4
تعداد بازدید دیروز :
228
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 8
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.