•    
    
    • آشنایی با خطرات سیستم های ولتاژ بالا

     حوادث دربردارنده ولتاژ بالا، می توانند منجر به آسیب های شدید و مرگ شوند . عبور جریان الکتریکی از بدن، باعث تولید گرما شده و می تواند آسیب شدیدی به بافت ها و ارگان های داخلی بدن وارد نماید . در بعضی موارد، جراحت های نقاط ورود و خروج برق آنچنان شدید است که منجر به قطع عضو ( دست یا پا ) می گردد .

     جریان الکتریکی همچنین می تواند منجر به توقف ضربان قلب شود . جریان الکتریسیته از هر مسیری که عبور نماید، تمایل دارد خود را به زمین برساند ،که این مسیر ممکن است شامل درخت، لوازم یا تجهیزات متحرک یا حتی بدن انسان باشد. درصورت تماس بخشی از تجهیزات شما به خطوط حامل جریان برق ( مثل بوم جرثقیل ) ، این تجهیزات برق دار شده و زمین مجاور این تجهیزات نیز، تا فاصله ای از آن، می تواند برق دار شود . برای مثال ، زمین می تواند دراثر برخورد درخت با خطوط هوایی برق یا سقوط دکل ها و تیرهای برق و یا حتی قطع شدن و سقوط سیم های برق دار و تماس آنها با زمین، برق دار شود . زمانی که جریان الکتریکی به زمین می رسد مشابه پخش امواج در روی سطح آب ، در زمین منتشر می شود . در صورت بالابودن ولتاژ درمحل تماس با زمین، درفاصله های دورتری از نقطه تماس، ولتاژ به تدریج افت می کند .

     زمین خیس تا مسافت های دورتری انرژی را منتشر کرده و خطرناکتر است . ولتاژ درنقطه تماس همان ولتاژ خطوط است برای خطوط برق تا ولتاژ 60 کیلوولت، ولتاژ درفاصله 10 متری ( 33 فوتی ) به صفر افت می کند.

     ....

                                                  

     ....

     همین ولتاژ بالا در برخی موارد موجب تغییر شکل بستر خاک محل می گردد. که این موضوع زمانی اتفاق می افتد که  به دلیل مقاومت بالای محل برخورد هادی برق دار با زمین ، رله های داخل ایستگاه برق جریان خطا را ندیده و فرمان قطع برق صادر نگردد و در نتیجه حرارت زیادی در محل به دلیل جریان تخلیه و قوس الکتریکی ایجاد می گردد.

مجموع بازدیدها :
297,370
تعداد بازدید امروز :
319
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 10
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.