•    
    
    • نگاهی به پیشینه تعمیرات خط گرم در ایران

     انجام تعمیرات روی شبکه های برق دار قدمت چندانی در ایران نداشته و آن طور که سوابق این امر نشان می دهد،در سال 1347 یک سری لوازم خط گرم توسط شرکت ساتکاب ( تابعه وزارت نیرو ) از شرکت آمریکایی ا.بی.چنس ( A.B.Chance ) خریداری و به برق منطقه ای تهران تحویل شد.

     .........

                                                                      

     ...........

     در سال 1350 به دستور وزیر نیروی وقت، کارکنان واجد شرایط شرکت های برق منطقه ای سراسر کشور به ستاد سازندگی وزارت نیرو معرفی گردیده و در سال 1351 پس از برنامه ریزی های لازم، دوره های تخصصی تعمیرات خط گرم توسط مدرسین شرکت ا.بی.چنس برگزار شد و تعدادی از افراد نیز برای دوره تربیت مربی به خارج از کشور اعزام شدند. حاصل این آموزش ها این بود که تعداد زیادی از افراد فارغ التحصیل ، پس از بازگشت به کشور وظیفه ی انتقال دانش فنی تعمیرات خط گرم به گروه های اجرایی شرکت های برق منطقه ای را بر عهده گرفتند.

     ..........

                                                                                                   

     ...........

     به منظور توسعه ی آموزش های فوق، در سال 1353 شرکت آمریکایی فیلکوفورد ( Filco Ford ) آموزش و راه اندازی گروه های اجرایی در سراسر ایران را عهده دار شد و با پایان یافتن این دوره ها، تعدادی استادکار خط گرم در شرکت های برق منطقه ای تهران و خوزستان مشغول فعالیت گردیده و به تدریج قابلیت آنان تا حدی رسید که قادر بودند علاوه بر تعمیرات شبکه ها تا ولتاژ 20 کیلولت ، در برخی موارد تا 63 کیلوولت را به صورت برق دار انجام دهند.

     در سال 1354 نیز گروهی از کارکنان واجد شرایط برای طی دوره آموزشی سه ماهه ی تعمیرات خط گرم که مجری آن شرکت ا.بی.چنس بود به آمریکا اعزام شدند. این برنامه ها تا سال 1357 که شرکت توانیر تصمیم گرفت سطح کار با خط گرم را به 132 و 230 کیلوولت افزایش دهد، ادامه پیدا نمود اما در واقع تعمیرات روی شبکه های برق دار مذکور فقط در استان های تهران ، خوزستان و شهرستان مشهد در استان خراسان، به صورت جدی تر انجام می شد.

     پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با خروج متخصصین آمریکایی از ایران و با وقوع جنگ تحمیلی، خاموشی های مکرر و گسترده در سطح کشور، موجبات کاهش حسایت انجام تعمیرات خط گرم را فراهم آورد، به طوری که در طول دهه ی 60 تقریباً هیچ گونه تمهیداتی در این زمینه صورت نگرفت و فقط در شهر مشهد گروه های خط گرم به صورت پراکنده فعال بودند.

     ...............

                                             

     ...............

     از سال 1376 به تدریج و با توجه به نیازی که به این فن آوری برای کاهش خاموشی ها احساس می شد و از طرف دیگر نه اینگونه ابزارها در داخل کشور وجود داشت و نه ساخته می شد، شرکت توزیع نیروی برق استان خراسان- با حمایت آقای مهندس فخرنبوی، مدیرعامل وقت- در قالب یک پروژ ی تحقیقاتی و همزمان با تعریف یک پرو=ژه ی کارشناسی ارشد، ساخت لوازم خط گرم سطح یک ( که فقط قسمتی از کار را پوشش می داد ) شروع شد و خوشبختانه صنعتگران داخلی توانستند ابزارهای مورد نیاز این سطح را بسازند.

     پس از این اتفاق علاوه بر شرکت توزیع نیروی برق مشهد که از قبل دارای گروه خط گرم بود، در سایر شهرهای مهم استان خراسان هم ، گروه هایی در سطح یک آموزش داده شده و تجهیز گردیدند. در سال های بعد، تعداد بسیار محدودی از شرکت های توزیع برق سراسر کشور نیز گروه های عملیاتی برای انجام کار با خط گرم در سطح یک تجهیز و راه اندازی نمودند.

     با توجه به شرایط فعلی، به نظر می رسد که مجموعه ی مدیران صنعت برق بایستی برای تهیه ی کامل ابزار کار با شبکه های برق دار، اعم از تجهیزات مربوط به روش (( فرمان از دور )) و تجهیزات مربوط به روش (( فرمان از نزدیک )) توجه ویژه ای مبذول داشته و برنامه های آینده ی کاهش خاموشی خود را بر اساس کار با خط گرم بنیان گذاری نمایند. ان شاء ا...

     .....

                                                   

مجموع بازدیدها :
297,357
تعداد بازدید امروز :
306
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 10
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.