•    
    
    • پیدایش و سیر تحول خط گرم در جهان

     تا قبل از سال 1913 میلادی، افراد گروه های تعمیرات شبکه های برق در ایالت اوهایوی آمریکا، برای پاره ای از تعمیرات از چوب های عایق بلندی از جنس افرا استفاده نموده و به وسیله ی آن سیم های برق را از محدوده ی کار خود دور نگه می داشتند.

     ...........

                                             

     .................

     آنها همچنین از این چوب ها برای باز و بسته نمودن کلیدهای زیر بار استفاده می کردند. تداوم این گونه عملیات، اندک اندک این تصور را در آنان پدید آورد که با طراحی و ساخت ابزارهای خاصی بتوانند به راحتی روی شبکه های برقدار کار کنند. این در حالی بود که به دلیل عدم ارتقای کیفیت عایقی در این چوب ها، دامنه ی عملیات شبکه تا سطح 11 کیلوولت متوقف شده و استفاده از چوب های افرا در ولتاژ های بالاتر کارآیی نداشت و کارگران به دلیل عدم اطمینان به ویژگی های ایمنی آنها، از فعالیت در شبکه های برقدار هراس داشته و رغبتی نشان نمی دادند، ضمن اینکه همین ابزار موجود نیز بسیار ساده، دست ساز و بی کیفیت بود.

     ......

                                                                      

     .............

     انگیزه ی سود سرشار حاصل از انجام تعمیرات با خط گرم، به تدریج شرکت های برق و سازندگان قطعات را به سوی ساخت تجهیزات مورد نیاز ترغیب نمود. در همین راستا سازندگان عمده ای در چند ایالت صنعتی آمریکا به تولیدات ابزارآلات پرداختند که بزرگترین آنها شرکت Tips Tools به پیشرفت های خوبی در این زمینه نایل آمد. به گونه ای که به لحاظ کیفیت تجهیزات جدید، امکان عملیات روی شبکه ی برقدار ، تا سطح 33 کیلوولت افزایش یافت.

     در سال 1916 میلادی به منظور نصب تجهیزات مختلف روی بکه های برقدار، ابزاری به شکل یک قلاب مارپیچ به نام الکتریکال هوک (Electrical Hook ) در ایالت آتلانتا ساخته شد. جالب اینکه همین ابزار ، بعدها زمینه ی تولیدات دیگری مانند انواع روپ بلاک و ابزار اتصال زمین و غیره را برای انجام عملیاتی مانند باز و بست جمپرها، اصلی ها، کشیدن پین ها و همچنین سرویس هادی ها فراهم کرد. در سال 1918 میلادی نیز تولید ابزارهایی مانند گیره های اتصال زمین و چوب های عایق در ایالت ایلینویز شروع شد و چند سال بعد شرکت سازنده دیگری به تولید ابزار شاخه زنی، سدل ها، لورلیفت ها و دیگر ابزارهای دستی پرداخت. این ابزارها رفته رفته شکل قابل قبول تری به خود گرفت و در سال 1930 میلادی، با ساخت عایق های بهتر، سطح تعمیرات شبکه تا ولتاژ 66 کیلوولت افزایش یافته و در سال 1935 میلادی به سطح 110 کیلوولت رسید.

     ..........

                                                            

     .......

     در سال 1937 میلادی شرکت A.B.Chance در جهت ترویج ساخت ابزار خط گرم، شرکت Tip Tools را خریداری نموده و بخش تحقیق و توسعه ی آن را تقویت کرد. توجیه تشکیل چنین شرکتی این بود که در آینده به آسانی نمی توان برای عملیاتی همچون تعویض پایه ، بستن جمپرها ، تعویض انواع مقره، بست های تک پیچه و دوپیچه، تعویض کراس آرم و یا موارد مشابه، جریان الکتریکی شبکه را قطع نمود. چرا که با وجود شبکه های موازی دو مداره و لزوم تداوم جریان برق، انتظار عمومی این بود که کارهای لازم بر روی شبکه ها بدون اعمال خاموشی انجام شود.

     بر این اساس کارشناسان شرکت A.B.Chance عقیده داشتند با توجه به اینکه مسوولیت انجام تعمیرات روی شبکه های برق دار بر عهده کاربران است و آنان به دلیل استفاده مستقیم از ابزار خط گرم، برای هر گونه تغییر در نوع تولید ابزارها صاحب نظر بوده و بایستی طرح و پیشنهادهای لازم را به شرکت ارائه دهند. نتیجه ی این مشارکت جویی بسیار شگفت انگیز بود، چرا که دو تن از متخصصین A.B.Chance به نام های او.جی.اندرسون و ام.آر.پارکین ( O.G.Anderson and M.R.Parkin ) در سال 1945 میلادی، موفق به ساخت استیک ( اهرم عایق نیرو گیر ) با تحمل ولتاژ 287 کیلوولت شدند.

     در همین راستا مطالعات وسیعی برای جایگزینی یک عایق سبکتر آغاز شد و شاخص های دیگری مثل استقامت و ایمنی بالا مورد توجه قرار گرفت. تا اینکه در سال 1947 میلادی، طراحان شرکت A.B.Chanceدر جهت کاهش بیشتر وزن، به فکر ساخت قطعات فلزی انتهایی استیک ها از جنس آلومینیوم افتادند، زیرا علاوه بر مشخصات عایقی و کشش مکانیکی، یکی از عوامل مؤثر در طراحی ابزارآلات خط گرم، توجه به سبکی، راحتی کاربرد و عدم ایجاد خستگی زودرس برای کاربران بود. در سال 1948 میلادی، سطح تعمیرات در شبکه های برق ایالت میشیگان به 330 کیلوولت افزایش یافت و با استفاده از نتایج مطالعات انجام شده، در اواسط سال 1950 میلادی ، تعداد ابزار جدید از جنس فایبر گلاس ساخته شد، اما شکنندگی آنها باعث گردید خیلی زود از گردونه ی تولید خارج شوند.

     در سال 1954 میلادی شرکت دیگری به کارگیری ابزارهایی از جنس ماپلاک ( Maplac ) در خطوط 345 کیلوولتی ایالت میشیگان را مورد آزمایش قرار داد. اما در سال 1957میلادی با احداث شبکه های 500 کیلوولت و آزمایش های مربوطه، مشخص شد که ابزارهای جنس ماپلاک هم دیگر جوابگو نمی باشند.

     ..........

                                                      

     .........

     در اواسط سال 1950 میلادی، همزمان با به کارگیری ماپلاک، کارشناسان و مهندسین طراح شرکت A.B.Chance تحقیقات خود را در مورد این مسئله که ابزار مورد نطر تا حد ممکن ساده و راحت تر ساخته شوند آغاز نمودند. سرانجام پس از آزمایش های متعدد، در سال 1959 میلادی، ماده ای جدیدی از خانواده ی رزین ها به نام اپوکسی گلاس ( Epoxiglas ) با 75 کیلوولت قدرت عایقی در هر فوت و همچنین مقاومت مکانیکی و الکتریکی عالی، جایگزین کلیه ی مواد قبلی شد و انقلابی بزرگ در این صنعت به وجود آورد.

     ماده ی اپوکسی گلاس، شامل اپوکسی رزین آغشته به فیبرهای شیشه ای است که به دور یک حلقه ی پلاستیکی از جنس فوم پیچیده شده و داخل این حلقه دارای مواد بی اثری می باشد که از میلیون ها سلول جدا از هم برای جلوگیری از جذب رطوبت تشکیل شده است.

     ...............

                                             

     .................

     روی حلقه ی پلاستیکی مذکور توسط مواد تقویت کننده پوشانده شده و این مواد از نظر قانونی به ثبت رسیده اند. قدرت الکتریکی و مکانیکی اپوکسی گلاس در دنیا شناخته شده و دلایل زیادی برای استقبال عمومی از آن وجود دارد. علاوه بر قدرت عایقی فوق العاده ، مواردی همچون مقاومت در برابر آب و هوای مختلف، مواد شیمیایی و رطوبت از جمله خصوصیات بارز این ماده است. ضمن اینکه ابزارهای ساخته شده از اپوکسی گلاس با توجه به دارا بودن قدرت مکانیکی بالا و پایداری زیاد به نگهداری و سرویس کمتری نیاز دارند.

     متعلقات فلزی تجهیزات خط گرم از آلیاژ آلومینیوم بوده و علی رغم وزن کم از مقاومت مکانیکی بالایی برخوردار می باشند. آزمایشی که در سال 1960 میلادی روی شبکه ی 460 کیلوولت انجام شد، استفاده از اپوکسی گلاس را موفق نشان داد. همچنین در سال 1964 میلادی نوع جدیدی از مواد اپوکسی گلاس تا سطح 735 کیلوولت در شبکه های E.H.V آمریکا و کانادا مورد آزمایش قرار گرفت. در حال حاضر تولیدکنندگان زیادی در جهان ابزار و تجهیزات خط گرم را می سازند و امکان انجام هر نوع تعمیرات بر روی خطوط برق دار تا سطح 750 کیلوولت به روش فرمان از دور و نزدیک فراهم می باشد.

مجموع بازدیدها :
297,335
تعداد بازدید امروز :
284
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 8
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.