•    
    
    • ایمنی حریق ( قسمت دوم )

     سیستم های اعلان حریق (دتکتور ها) یا کاشف حریق

        چنانچه قبلا گفته شد آتش دارای دود شعله و حرارت می باشد بنابراین دستگاههای کاشف حریق نیز بر این اساس ساخته شده و نصب می گردد. انواع دکتورها بشرح زیر است:

      

     1-    دتکتور حرارتی  Heat detector : این نوع کاشف حریق خود چند نوع است. برخی از آنها در درجه حرارت ثابت عمل می کند که بدان Fixed temperature  گفته می شود و بین 50co تا 120co تنظیم می گردد. نوع دیگر آنها با تغییر ناگهانی درجه حرارت محیط عمل می کند و بدان Rate of cise heat Detector می گویند.

     Smok detector

     2-    دتکتور دودی Smok detector : در مدار این دتکتور ها امواج نوری جریان دارد که در صورت مختل شدن آن بوسیله گازهای احتراق و دود عمل می کند.

     3-    دتکتور گازی Gas detector: این نوع دتکتورها دارای یک رزیستانس آلومنیومی یا غیره که بر اثر برخورد گاز به آن حرارت تولید می شود و توسط پلاتین ظریفی که در مدار گذاشته می شود دتکتور بکار می افتد.

     4-    دتکتور شعله ای Flame detector : این وسیله نسبت به اشعه مادون قرمز یا ماوراء بنفش یا امواج حرارتی حساسیت دارند در داخل محفظه آنها جریانی از ذرات وجود دارد که امواج اشعه نوری ناشی از آتش سوزی می تواند حرکت آنها را مختل کند و دتکتور عمل نماید. انواع بی شماری از دتکتورها با طرحها و عملکرد های  مختلف طراحی و ساخته می شوند که بسته به محل مورد نظر- تعداد ماده سوختنی آن و شرایط دیگر مورد استفاده طراحان و مهندسان و متخصیصن امر حفاظت از حریق قرار می گیرد.

          با توجه به موارد بالا در صورتی که در اثر اختلاف پتانسیل ایجاد شده، جرقه ای رخ دهد که در هر لحظه احتمال حریق مهیبی وجود خواهد داشت. البته در بالای مخزن از چندین فن قوی جهت کاهش غلظت بخارات حاصل از مواد تشکیل دهنده رنگ استفاده شده است از طرف دیگر حلال بودن رنگ در داخل آب نیز احتمال حریق را تا حدی کاهش خواهد داد.

         در طراحی سیستم اعلام حریق انبار مواد شیمیایی از دو کاشف حریق دودی و حرارتی استفاده شده است به طریقی که حداقل در هر محدوده از دو نوع کاشف استفاده شده باشد.

         مشخصات ارتفاع- فاصله مجاز- حداکثر مساحت حفاظتی کاشفهای بکار گرفته شده در جدول زیر داده شده است:

     منبع: (ISP-E-SF-260)

                                                        مشخصات نصب                                          نوع کاشف

     حرارت در اماکن بسته یا سقف

      

     دودی

     حداکثر مساحت حفاظتی هر کاشف m2

     37

     50

     فاصله مجاز از یکدیگر m

     9

     10

     فاصله مجاز از دیوارها m

     4.5

     5

     ارتفاع مجاز m

     8.5- 5.5

     7.5

      

     مشخصات انبار مواد شیمیایی

     طول m

     عرضm

     نوع محیط

     نوع حریق

     نوع سقف

     ارتفاع m

     36

     24

     تقریبا تمیز

     گروه 13

     صاف

     7

      

     با توجه به مساحت انبار و حداکثر مساحت حفاظتی هر کاشف می تواند تعداد کاشفهای دودی و حرارتی مورد نیاز را به دست آورد.

     تعداد کاشف دودی مورد نیاز = 864/50=17

     تعداد کاشف حرارتی مورد نیاز=864/37=23

     نحوه قرار گیری کاشف ها در سقف انبار

         مشخصات نصب

     نوع کاشف

     فاصله از یکدیگر m

     در عرض                      در طول

     فاصله از دیوارها m

     در عرض                    در طول

     حرارتی

     6

     6

     3

     3

     دودی

     8

     6

     4

     3

     تعداد 5=zone

     کابل یا سیم دو رشته ای= 250 متر

      

     نکته مهم در طراحی سیستم اعلام حریق اتوماتیک، مسئله زون بندی است. سیستم های مختلفی جهت زون بندی وجود دارد که عبارتند از:

     1-    سیستم کشف و اعلان معمولی

     2-    سیستم کشف و اعلام آدرس دهی

     3-    سیستم کشف و اعلام آدرس دهی آنالوگ

     4-    سیستم کشف و اعلام رادیو فرکانس

        در نوع اول این سیستم ها یعنی سیستم معمولی کشف حریق بر اساس zone است و هر زون می تواند حداکثر 20 کاشف حریق داشته باشد و به ما نمی گوید که دقیقا کدام دتکتور دچار حریق شده است.

         در نوع دوم مرکز کنترل بر اساس zone عمل نمی کند بلکه بر اساس دتکتور عمل می کند آدرس و محل دقیق دتکتور پیان دهنده را نشان می دهد.

         نوع سوم: با این تفاوت که کنترل پانل وضعیت موجود را همیشه گزارش می دهد و در صورت بروز حریق نحوه اعلام خطر تغییر می کند.

         نوع چهارم: دارای یک منبع انرژی هستند که امواج را می فرستد و مرکز کنترل امواج را دریافت     می کند و احتیاجی به سیم کشی نمی باشد.

     در سیستم طراحی از زون بندی استفاده شده است.

      

     اعلام حریق:

        تجهیزات فوق الذکر وسایلی هستند که بطور اتوماتیک و در نبود پرسنل در محل آتش سوزی عمل می کنند ولی در برخی موارد و شرایط حضور انسان نیز می تواند به کشف حریق کمک کند برای این منظور در مکانهای مختلف کارگاه و کارخانجات و سازمانهای بزرگ وسایلی در دسترس گذاشته اند که از طریق آن شخص بتواند وقوع حریق یا خطر را اعلام نماید.

          در سیستم های پیشرفته و مطمئن معمولا چنان پیش بینی می گردد که اعلان حریق از طریق دتکتورها و بطور دستی روی Fiye alarm push button و همچنین عملکرد سیستم های اطفاء حریق چه به صورت اتوماتیک و یا دستی روی تابلوهای کنترل محلی و اصلی و همچنین از طریق آژیر و فلاش لامپ در منطقه آتش سوزی نشان داده می شود.

     اداره آتش نشانی:

         نتایج بررسی آماری منتشره از کشورهای مختلف نشان می دهد که 80% آتش سوزی ها قابل پیشگیری هستند چنانچه علاج واقعه قبل از وقوع پیش بینی شود. اداره آتش نشانی به منظور پیشگیری  و ایمن سازی محیط کار در سالن های تولیدی، انبارها، مکانهای خاص و آسیب پذیر شرکت اقدام به نصب خاموش کننده های مختلف و همچنین نصب جعبه های آب آتش نشانی جهت بالا بردن قدرت دفاعی نموده است تا در زمان آتش سوزی، پرسنل عملیاتی بتواند حریق را در لحظات اولیه خاموش کند.

         پرسنل شرکت آموزشهای مقدماتی آتش نشانی و طرز بکار بردن خاموش کننده ها را با هماهنگی مدیریت آموزش و توسط اداره آتش نشانی گذرانده اند. که این مهم همچنان تا آموزش کلیه پرسنل استمرار خواهد داشت و همچنین جهت آمادگی تجهیزات و خاموش کننده های نصب شده در مکانهای مختلف شرکت، بازدیدهای دوره ای انجام می شود و لوازم و تجهیزات همواره مورد بازدید قرار گرفته و نواقص بوجود آمده مستمرا برطرف می شوند.

        گشت دوره ای از مکانهای حساس و همچنین استقرار نیرو در محل های حیاتی همواره برقرار می باشد.

     اصول ایمنی مورد نیاز جهت پیشگیری از حریق:

        به نظر کارشناسان اطفاء حریق هر جا که مواد سوختنی موجود باشد احتمال آتش سوزی نیز موجود است. منابع مختلف حرارتی و آتش زا مثل جوشکاری- برش کاری آتشهای روباز- سیگار وسایل گرمایشی مثل هیتر بخاری و لوازم الکتریکی معیوب و تاسیسات ناقص و غیر ایمن آن در کنار هوای محیط اطراف، مثلث آتش را تشکیل می دهند.

          آتش سوزی های بزرگ و مهیبی در کارگاهها و کارخانجات بوقوع پیوسته است که 80 در صد آنها برای اولین بار اتفاق افتاده بود و در نتیجه آن اموال و سرمایه ها و جان افراد زیادی طعمه حریق شده است بنابراین به منظور پیشگیری از بوجود آمدن حریق رعایت مقررات و استاندارد های حفاظت از حریق امری واجب و ضروری می باشد که در اینجا به ذکر چند نکته مهم از آنها پرداخته می شود:

     جمع آوری ضایعات و دفع آنها:

        پاکسازی و جمع آوری ضایعات و رعایت اصول ایمنی در محیطی کاری از موارد مهم در پیشگیری از حوادث بویژه خطرات آتش سوزی نقش بسیار مهمی دارد. مانند پارچه های آغشته به روغن تکه های چوب و کاغذ از جعبه های بسته بندی در محل نصب تجهیزات و در محوطه انبار های بجای می نماند اصولا این گونه مواد باید طبق یک برنامه منظوم بطور مرتب جمع آوری شده و در محلی بنام انبار ضایعات نگهداری شود. و پس از تصمیم گیری نسبت به فروش- دفن و یا سوزاندن آنها اقدام نمود.

     نگهداری مواد قابل اشتعال:

        نگهداری و انبار کردن این نوع مواد بایستی مجزا بوده و کلیه اصول ایمنی و حفاظت در آن بکار رفته باشد مایعات قابل اشتعال در ظروف در بسته و محکم نگهداری می شود باید توجه داشت که ظرو

مجموع بازدیدها :
297,315
تعداد بازدید امروز :
264
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 12
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.