•    
    
    • بهینه سازی تأسیسات برقی ساختمان

     1-  کلیه تاسیسات برقی ساختمان های شهری و روستائی باید طبق مقررات مبحث 13 بازنگری و بهینه سازی شوند .

      

     .....

      

     .....

      

     2-  کلیه وسائل برقی مصرفی در ساختمان شامل دو شاخه ها, پریزها , لوسترها ,چراغ ها و تأسیسات بکار رفته در ساختمان ها به منظور رعایت ایمنی کاربران ، باید مجهز به سیستم سیم سوم ( هادی حفاظتی زمین ) شوند.

     3- محل استقرار لوازم اندازه گیری ( کنتور برق ) باید دارای قاب محافظ رطوبت , گرد و خاک , برف و بارندگی باشد. ( رعایت آی پی 44 و آی پی 46 در آن لحاظ شده باشد و نماینده شرکت برق و مالکین به راحتی به آن دسترسی داشته باشند . )

     4- در محل استقرار لوازم اندازه گیری ( کنتور برق ) باید جعبه تقسیم اتصال زمین ( سیستم شینه اتصال هادی حفاظتی زمین ) در نظر گرفته شود.

     5- جایگاه و در جعبه تقسیم اتصال زمین برای بازبینی و نگهداری باید مناسب باشد.

     6-  کلیه جعبه تقسیم های برق در فضای باز در ساخت و ساز و تعمیرات به گونه ای در نظر گرفته شوند که در مقابل گرما , سرما, رطوبت و گرد و خاک کاملا محافظت شوند و آی پی لازم کاملا رعایت گردد .

     7- تابلو لوازم اندازه گیری برق در محل باید مجهز به کلیدهای اتوماتیک باشد.

     8- کلیه وسائل برقی در ساختمان از قبیل دو شاخه و ترمینال و کابل های مربوطه ( تک فاز یا سه فاز ) باید مجهز به سیستم سیم سوم ( هادی حفاظتی زمین ) گردند .

     9- کلیه مسیرهای انشعاب مصرف انرژی طوری انتخاب شوند که حرارت تاسیسات دیگر مانند لوله آب , گرما , بخار , دودکش ها همچنین مواد خورنده روی آن تاثیر نداشته و در فاصله مناسب نصب شوند .

     10- همه واحدهای مسکونی , اداری و تجاری بدون در نظر گرفتن سطح زیر بنا باید مطابق مبحث 13، متناسب با ظرفیت مصرف انرژی و توان خروجی مصرف کننده ها، فیوز مینیاتوری نصب نموده و مدارهای پرمصرف را با در نظر گرفتن توان مصرفی تجهیزات برقی به صورت تفکیک شده مجهز به فیوز مینیاتوری نمایند .

     11- مدار روشنائی , پریزها , ماشین آلات و سیستم کامپیوتری همگی باید فیوز مینیاتوری و کلید ایمنی داشته باشند .

     ..........

     ......... 

      

     12- کلیه سیم های تک رشته و کابل های روکش دار از مسیرهای لوله های خرطومی و پی وی سی قرار گیرند و از مواد مقاوم در برابر اشعه UV و گرما و سرما تشکیل شده و نصب و بهینه سازی شوند .

     13- در ساختمان ها کلیه سیستم های مربوط به تلفن ، صوت و تصویر و آنتن های مرکزی و سیستم های نرم افزاری باید مطابق مقررات مبحث 13 ساختمان نصب و بهینه سازی شوند .

     14- کلیه زنگ اخبارها و کلید های پر مصرف مجهز به برق 6 ولت و 12 ولت بوده و تاسیسات براساس ولتاژ 12 ولت اجرا گردد از جمله مدار فرمان کولر آبی.

     15- در کولر آبی کلید فرمان مجهز به سیستم 6 یا 12 ولت بوده و بهینه سازی شود .

     16- نصب چراغ های روشنائی در محوطه های روباز , حمام, دستشوئی و مراکزکه در معرض ترشح آب و برف و بارندگی هستند مجهز به قاب های محافظ پلاستیکی و شیشه ای باشند.

     17- درپریزها و کلیدها محل نصب باید طوری انتخاب شوند که از ترشحات آب و بخار کاملا محافظت شده و ارتفاع نصب آنها از زمین بسته به کاربرد انتخاب شود و الزامات مبحث 13 کاملا رعایت شوند .

     18- کلیه تاسیسات لوله کشی گاز , آب و درب و پنجره های ورودی وخروجی ساختمان ها باید اتصال به سیستم سیم سوم ( هادی حفاظتی زمین ) داشته باشند.

     19- کلیه وسائل ارتباطی , سیم ها و پریزهای سیار مجهز به اتصال زمین طوری طراحی و نصب شوند که در مقابل گرد و خاک و نفوذ آب ایمن و محافظت شده باشند.

مجموع بازدیدها :
297,314
تعداد بازدید امروز :
263
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 12
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.