•    
    
    • توصیه های ایمنی برای خودروهای سنگین


                                                               

     خودروهای سنگین و کار در جوار خطوط برقدار

     کار با دستگاه جرثقیل و بالابر و تاورکراین به دلیل مختصات و وضعیت فنی اینگونه ماشین آلات در جوار خطوط هوایی برق می تواند مخاطراتی در بر داشته باشد ، توجه به آمار حوادث برقگرفتگی مربوط به تجهیزات بالابری و جرثقیل طی سنوات گذشته نشان دهنده این واقعیت است که علل عمده حوادث مربوط به برقگرفتگی عدم رعایت الزامات ایمنی کار در جوار شبکه های برق می باشد ، که به منظور آگاهی و پیشگیری از حوادث ناگوار احتمالی به طور خلاصه نکاتی را در زیر یادآور می گردد :

     1-  درکارگاه های ساختمانی و هر مکان دیگری که قرار است از جرثقیل استفاده گردد  ، حریم شبکه های برق را رعایت نمایید.

     2-  خطوط هوایی برق دارای حوزه الکتریکی هستند ، لذا نزدیک شدن به این خطوط حتی بدون تماس با سیم ها می تواند ایجاد برقگرفتگی نماید.

       

                                                                  

     3-  مسئولین بنگاه های جراثقال ، بالابر و تاورکراین بایستی رانندگان و کارگران خود را به طور کامل در این رابطه آموزش بدهند. این بنگاه ها می توانند به صورت رایگان از مشاوره و راهنمایی امورهای برق نواحی مشهد در این مورد استفاده نمایند و عندالزوم با آنها برابر مقررات همکاری نمایند.

     4-  قبل از حرکت در هر مسیر ارتفاع جک و تناسب آن را با سیم ها و کابل های عبوری در مسیر ، خصوصاً کابل های مشترکین که به طور عرضی در معابر چهار متری و شش متری کشیده شده اند و یا شبکه های عرضی در تقاطع ها مورد دقت قرار داده ، از ارتفاع مناسب سیم نسبت به بالای بوم و جک جرثقیل یا بالابر اطمینان حاصل نمایید.

     5-  هیچگاه با جک در حالت ایستاده و بوم ارتفاع گرفته حرکت نکنید ، اینکار علاوه بر خطرات مربوط به حرکت بوم و احتمال چپ شدن وسیله ، موجب برخورد دکل با سیم های شبکه های برق و ایجاد برقگرفتگی و خسارات دیگر خواهد نمود.

     6-  بعضاً مشاهده می شود جرثقیل ها برای تبلیغ و جلب مشتری تابلوهای شماره تلفن و بنگاه را بر روی دکل مستقر و دکل را بصورت قائم ، با باز کردن تمامی کشوئی در حاشیه معابر متوقف و مشرف به خطوط هوایی برقدار پارک می کنند. اینکار علاوه بر خطر سقوط تابلو و دکل در اثر پاره شدن سیستم شیلنگ و سایر نقایص فنی ، احتمال برخورد با خطوط هوایی برق و تجهیزات و ایجاد برقگرفتگی را در پی خواهد داشت ، لذا از این کار جداً پرهیز نمایید.

     7-  در محل توقف و قبل از اقدام به بلند کردن یا جابجایی اشیاء خصوصاً تیرآهن و سایر لوازم فلزی و بلند ، بازدید از محیط کار خصوصاً شبکه های هوایی و تجهیزات برقی موجود در محل می تواند از وقایع و حوادث ناخواسته با پیش بینی های مورد نیاز و بموقع بطور کامل پیشگیری و اجرای کار را بدون حادثه برقی و برقگرفتگی تضمین کند.

     8-  در صورت وجود هرگونه خطوط هوایی برق و یا سایر تجهیزات در محل مانور و لزوم اجرای عملیات ، قبل از بلندکردن و جابجایی اشیاء ، مراتب را با کارشناسان شرکت برق با شماره تلفن121 در میان گذاشته ، از راهنمایی و توصیه های آنان در پیشگیری از وقوع حوادث استفاده کنید.

                                                                        

     9-  هرگز به کار خود اطمینان نکرده و به عنوان تجربه داشتن در کار، در کنار شبکه های  برق اقدام به مانور و عملیات بلند کردن اشیاء در فواصل نزدیک خطوط و تجهیزات برقدار ننمایید. هر لحظه امکان تغییر مسیر و تلاطم و حرکات غیرقابل کنترل در اثر عوامل مختلف مثل خرابی ناخواسته سیستم هیدرولیک و سیم بکسل و زنجیر و غیره وجود دارد و ممکن است نوسان اشیاء در حال حمل ، موجب برخورد با شبکه برقدار و حوادث ناشی از برقگرفتگی گردد.

     10-  به دلیل مقطعی بودن عملیات نصب پایه های فلزی ساختمانی و برخی عملیات دیگر که در نزدیکی شبکه ها و تجهیزات برق در حال انجام است ، می توان درخواست خاموش کردن برق شبکه و یا کاورکشی موقت خطوط مسیر را به امورهای برق منطقه ارائه نمود تا توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گیرد ، در بیشتر موارد ، خاموشی محدود قابل انجام می باشد. لذا با همکاری و هماهنگی ، ضمن پیشگیری از وقوع حادثه ، می توان با اطمینان کارها را براحتی به انجام رسانید ، حتماً پیگیر این موضوع باشید. 

     11-  در پایان از آنجا که برابر قانون ، تجاوز به حریم شبکه های برق قابل پیگرد قانونی است، به لحاظ جلوگیری از خطرات جانی برق گرفتگی برای این اقشار زحمتکش ، شرکت برق با استفاده از مشاورین حقوقی خود نسبت به طرح شکایت در مراجع قانونی علیه اشخاص حقیقی و حقوقی که به شکل فوق به حریم شبکه های برق تجاوز کنند اقدام خواهد نمود و در این صورت بنگاه ها و موسسات فوق بایستی پاسخگوی مراجع قانونی باشند.

      

                                                                        

     توصیه مهم : استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مثل دستکش عایق و فرش عایق ( برای استفاده زیر پای پرسنل اپراتوری که از کنار و روی زمین با اهرم های هدایت کننده دستگاه کار می کنند ) و همچنین استفاده از اتصال زمین برای جرثقیل و دستگاه های بالابرنده مکانیکی هنگام کار در نزدیکی خطوط برق ضروری بوده تا در صورت بروز حوادث غیرقابل کنترل با وجود اتصال زمین بلافاصله و قبل از ایجاد صدمات انسانی جریان اتصالی به زمین دفع گردد.

مجموع بازدیدها :
297,297
تعداد بازدید امروز :
246
تعداد بازدید دیروز :
267
آخرین به روزرسانی :
1398/05/14 14:33
تعداد کاربران مهمان : 12
تعداد کاربر آنلاین : 0
نشانی: مشهد مقدس - بلوارخیام(جنوبی) - صندوق پستی 1115- 91735
تلفن: 31703-051
نمابر(فکس): 37681066-051
ایمیل:
کلیه حقوق متعلق به شرکت توزیع برق شهرستان مشهد می باشد.